ספר מגנטי לפעוטות גאונים

כשענר נולד תפרתי לו ספר בד שבו מופיעות כל תמונות אחיו ומשפחתו. בחלק מהעמודים, שאותם כמובן לא צילמתי, רמת הגימור של התפירה מזעזעת (כפי שאמרתי לחברה תופרת כשהיא באה לבקר: אשמח להראות לך את הספר אם תבטיחי לא להסתכל)

אבל העיקר הוא שהפעוט אוהב אהבת נפש את מה שיצא. הוא עובר עמוד עמוד, מתבונן בעיון בכל פרצוף ופרצוף, חושב דקה כדי לזהות מי מצולם בכל תמונה ואז, לא משנה באיזה עמוד הוא נמצא, הוא מכריז בבטחון גמור: אבא!

לא נורא, אני חושבת בלבי. ילדים יפים כמוהו מסתדרים מצוין גם עם אינטיליגנציה ממוצעת לחלוטין. חוץ מזה, גם אני הולכת בעולם ורואה את הפרצוף של אבא שלו בעיני רוחי, אז הילד הוא לא לגמרי בזבוז של מטען גנטי. השבוע אפילו חשבתי ללכת עם הנטיה של הילד לאי-זיהוי, ולהחמיר אותה. למה בעצם לא לייצר ספר פרצופים שבהגדרה מבולבלים? וכך עלה מלפני הרעיון הבא:

משחק הפנים המבולבלים

הכנת הספר או מצע הפעילות:

אפשרות ראשונה: לקנות ספר שאפשר להדביק עליו מגנטים (מצאתי כזה בעשרים שקלים ברחובות), לצבוע את עמודיו בספריי צבע כדי להסתיר את תוכנו הדידקטי המקורי, ולהדביק עליו את תמונות בני הבית.

אפשרות שניה- בלי ספר: מדפיסים את תמונות בני הבית במדפסת הביתית, מדביקים על יריעות מגנט שאפשר לקנות בחנויות יצירה, ואת יריעות המגנט עם התמונות מדביקים על המקרר.

הכנת איברי הפנים: מדפיסים שוב את אותן התמונות ששימשו להכנת הספר, והפעם גוזרים מתוכן את תווי הפנים העיקריים: אף עיניים אוזניים ופה. את אלו מדביקים על מגנטים דקים ומאחסנים בקופסא יפה. לאוסף איברי הפנים אפשר גם להוסיף עוד אלמנטים קומיים- אף של ליצן, קרניים, משקפיים ושפם (תמונות של כל זה עולות בחיפוש פשוט בגוגל).

השימוש: כזכור מהגילוי המרעיש שכתבתי עליו בפוסט הזה, מגנט נדבק על מגנט. אז אפשר לפתוח את קופסת תווי- הפנים, להוציא פה אף או עין ולהדביק אותם על הפרצוף המקורי שלו הם שייכים או על פרצוף של בן משפחה אחר.

עוד המלצה: כדאי להכניס לקופסת תווי-הפנים גם מגנטים חזקים עגולים. כשרוצים להניח פה של עופרי על פרצוף של ענר מניחים את המגנט העגול החזק ועליו את הפה הגזור. ככה בטוחים שלא משנה מה החוזק של המגנטים שבהם השתמשנו, פניו של הילד לא נופלים.

מה קיבלנו? אמא עם אף של אבא, אח עם עיניים של האחות וכו'.

מה אדיר בזה? שככה הילד לא יוצא אהבל. זה לא שהוא לא זיהה את פני הניבטות אליו מחייכות, הוא פשוט הבין שכולנו מעורבים בכולנו לאין ערוך, ובכולנו, במובן העמוק ביותר, יש משהו מאבא. מי גאון של אמא אבא, מי.

נ.ב

ועוד בעניין הערבובים: גילינו אתר מדליק שבו אפשר לערבב את פרצופי המשפחה באופן טכנולוגי. מזינים את תמונות בני הבית ומבקשים שהמחשב יחשב איך יראה המיקס. לא היתה לי בדיוק תמונה של אלכס אז שמתי תמונה של בראד פיט שנורא דומה לו, ותמונה של אנג'לינה ג'ולי שהיא בול אני כשאני שמה מייקאפ. איזה מדליק המיקס:

אזהרה: האתר מנצל את הפופולריות שלו כדי לפרסם כל מיני נשים שמיקססו את החזה שלהן עם פומלה. בעת השימוש צריך לגלוש עם הילדים.

נ.ב.ב

ועוד בעניין הספרים לפעוטות: כמה ספרי פעילות שממש עשו לי את זה. ספר פעוטות שמסופרים בו סיפורי התנ"ך, וספר שצריך להשחיל בו שרוכים, לאבזם בו אבזמים ולרצ'רצ' ריצ'רצ'ים. כותבות הבלוגים בלינקים האלה מכנות בשפתן את ספרי הפעילות: "ספרי שקט", ללמדכם שמובטחות לאם שעות ארוכות של שלווה בעת שעוללה שורך ופורם. ובכן, עד כה ספרי הפעילות שאנחנו ניסינו הקנו לי בעיקר עוד פעילות. הילד זרק אותם מהמרפסת ולא היתה ברירה אלא לרדת לשיחים ולחפש. אבל האמת, בעשר הדקות שבהן השארתי את הזאטוט בבית וירדתי למטה, באמת היה לי שקט. רוח נעימה, ריח של אביב. תחי הספרות.

10 תגובות

מתויק תחת בניית משחקי ילדים

10 תגובות ל-“ספר מגנטי לפעוטות גאונים

 1. מירי

  🙂 שימחת אותי מאוד ,איזה פוסט מעולה לפתוח בו את הבוקר
  ועכשיו אני רק תוהה מה זה אומר כשהילד קורא "אבא" גם להוא שמכין קפה בארומה…..

 2. איזה תענוג לפתוח איתך את היום…
  בעניין מגנטים- משהו שהבנות שלי הכינו: מציירים דמויות אנושיות- ילדה, ילד, סבתא וכו', מדביקים על מגנט -אנחנו שומרים את כל הפרסומות וכרטיסי הביקור הממוגנטים ומדביקים עליהם- מציירים מלא מלא בגדים בגודל שמתאים לדמויות- פיג'מות, שמלות, בגדי ים, תחתונים, שמלות מלמלה, אפשר גם אביזרים- מטרייה, מקל סבא, סלים, -וגם אותם מדביקים על מגנטים. כמובן גוזרים במדויק סביב קווי המתאר של הדמויות והבגדים…מה שנשאר כעת זה להתאים את הבגדים לדמות ולשעות היום, הלילה ומזג האוויר. הכל מתמגנט להכל…אין ילד (יותר נכון, ילדה- אבל גם בנים מתעניינים) שלא בא אלינו הביתה ומתלהב- כמובן שכחתי לומר- מדביקים על המקרר- זה הרבה יותר נוח מספר, כי מקרר אי אפשר לזרוק מהחלון. (אבל אז צריך למצוא דרכים אחרות לצאת ולהתאוורר…).היום, בעידן המחשב, כל האנשים שלא יודעים לצייר, יכולים בוודאי למצוא ציורים /צילומים של אנשים ובגדים באינטרנט- אבל בעיני ברור שעדיף לצייר..
  שבת שלום….

 3. איזה פתיח נפלא ליום…!

 4. נהדר! אהבתי את הספר המקורי ואת שדרוג המגנטים…אולי בסוף הוא יהיה מהנדס גנטי, לכי תדעי…

 5. מירי

  רעיון נפלא!

  לאיזה ספר עם מגנטים כוונתך?
  רחובות דווקא קרובה לי.. היכן?

  תודה, מירי.

  • מצאתי במטרו סטוק או משהו עם סטוקים בשם, שזה בפסאג' שמוביל מהרצל לאחד העם. לא בטוחה שנשאר להם, אז אולי שווה להרים טלפון לפני. זה במקור ספר מגנטי של קלאסיקלטת להתאמת צורות לסיפור.

 6. נועה

  שבת שלום ספר מומלץ לפעוטות לפעילות מיוצר בקיבוץ סעד בסטודיו קו לקו+.אפשר לראות ולקנות גם במרמלדה מרקט. בשנים האחרונות זו מתנת הלידה/יומולדת שנה האולטימטיבית שלנו.יש צמות לקלוע,בובה להכניס לכיס השינה שלה,שרוך לשרוך,ועוד…מעסיק גם את הגדולים לא מעט.וישראלי…

 7. חה חה, גדול. עצום. גאוני. (הילד, כלומר. טוב, גם הפוסט).
  לא לגמרי הבנתי איך מתחבר החלק הראשון של המשפט הראשון – "כשענר נולד" – לחלקו השני – "תפרתי לו", או כל פועל אחר שאינו האכלתי/חיתלתי/הרדמתי/נרדמתי, אבל מהכרות עם הבלוג הזה – כנראה הבעיה אצלי. אחזור לשנן את שיעורי התחביר שלי. עם הסוף לעומת זאת התחברתי היטב. מעולם לא הבנתי את הקונספט של "ספרי-שקט". וזה גם אם הם קנויים או התקבלו כמתנה, שלא לומר אלה שלוקח לאמא עד לבר מצווה להכין אותם. אם כי אולי באמת כאן המפתח – לקראת בר-מצווה הם כבר די מעסיקים את עצמם לפרקי זמן קצרים, לא?
  אכן ספרים מדהימים. יפה שכמה שאת בלתי אפשרית בעצמך את מצליחה למצוא לנו קישורים לאמהות אחרות שייתכנו עוד פחות…

  מירי, מהניסיון שלי (הדי מביך לפרקים, עם בני השני) – יש לפעמים שלב (די ארוך למרבה הצער) שבו כשהם אומרים "אבא" הם מתכוונים ל"איש". כי זה מה שיש בבית – הדוגמה לאיש היא אבא. אז כל איש ברחוב נהיה "אבא". בפרט כשרואים גם ילדים אחרים שקוראים "אבא" לאנשים שונים – זה רק מחזק להם את התיאוריה. בגיל הזה הם עוד לא מבינים שאם הוא מכין קפה לאמא זה לא יכול להיות אבא שלהם באמת.

 8. אגב, האם מככבת פה ההדפסה המפורסמת על בד שאת מבטיחה לספר לנו עליה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s