איך להכין סרט ביתי ועוד כמה ממתקי רשת

מתישהו יש תמיד את הרגע הזה שבו העיניים מתחילות להתערפל. יש חתונה וצריך להכין סרט לזוג המתחתן. יש יום הולדת וברור לחלוטין שה-פעילות היא להכין עם הילדים סרט. יש בת מצווה והילדה צריכה מצגת  של תמונותיה המעוצבות בפוטושופ:

אוי ואבוי, מה עושים? אל מי מחברינו הקולנוענים מתחנפים כדי להצליח ולהרים הפקה כזו?

ובכן, מאז המצאת המובימייקר או בשמו המלא:

windows live movie maker

הכל קלולה. מצלמים בטלפון הסלולרי, עורכים במחשב הביתי, ושומרים את החברות עם החברים הקולנוענים כדי לדבר על ברגמן. (טוב, טוב. כדי לדבר על ג'ניפר אניסטון. יש לה גם סרטים מאד איכותיים).

ובכן,

שלב איסוף החומרים

צילום וידאו:

קודם כל מצלמים את חומרי הגלם קטעים קטעים בפורמט AVI. אפשר לעשות את זה במצלמות דיגיטליות, ואפשר בטלפון סלולרי למשל. אפשר גם לצלם בפורמט אחר ולהמיר ל- AVI לקראת העבודה על הסרט, אבל רק מלכתוב את זה העיניים שלי מתערפלות שוב, אז בואו נעבור סעיף.

רעיונות לעלילה:

אם זה סרט שמבצעים עם ילדים כדאי להחליט על עלילת על רופפת ולתת לילדים לביים (גיבורי העל מצילים את מטילי הזהב, חללית באה לארץ ונותנת מתנות לבני האדם וכו'). אם זה סרט חתונה יש כל מיני רעיונות. למשל- לצלם זוגות של קשישים שמדברים על אהבה ונותנים עצות לנישואין ארוכים, או- לערוך קליפ של כל סרטי הנשיקות המצוירות של דיסני. לחתונה של אורי וענתי למשל ארגנו קליפ של כל החברים והמשפחה ששוכבים על הדשא, מצולמים מלמעלה, מאייתים בעזרת גופם כל מיני מסרים, מגרשים חיפושיות ומנופפים לשלום:

אפשר גם לשלב תמונות JPG בסרט:

אם אתם לא רוצים לשכב על הדשא אבל עדיין רוצים לשלב בסרט תמונות סטילס שמציירות מילים או צורות- קבלו את הכלי הגאוני הבא: http://www.shapecollage.com/ תוכנה עם גירסא חינמית שמעלים אליה תמונות והיא מסדרת אותן לפי צורה לבחירתכם. אותיות, מילים, צלליות, לבבות, מה שתרצו. גם אם אתם לא עושים סרט, אגב, זה כלי גאוני סתם לארגן הברקות לאלבום התמונות המשתוקק לריגושים.

אפשר גם לשלב חומרים מיוטיוב:

מורידים youtube downloader , למשל מפה. מכניסים את הכתובת של הסרט שביוטיוב, ותוך דקה הוא מומר לכם על המחשב לקובץ AVI.

שלב העלאת החומרים לשולחן העריכה:

יש חומרים המצולמים קטעים קטעים, או תמונות סטילס שצילמנו? יופי. אפשר לערוך. (כל ההנחיות שלי, אגב, הן מניסוי וטעייה.  יש דרך יותר מלומדת לעבוד עם המובי מייקר, אבל במבחן התוצאה גם הדרך הזו מגיעה אל הסרט אז יאללה וגם קצת יאללה יאללה)

הרעיון הוא לשפוך את כל החומרים שצילמתם, לסדר אותם ברצף הרצוי, לראות שיוצא מזה סרט מדליק ולהעריץ את עצמכם שבוע. זהו. בואו נסתכל על הסרגל הראשי של התוכנה:

1) בלחיצה על הכפתור הזה מכניסים מהמחשב שלכם אל שולחן העבודה קטעי וידאו שצילמתם במצלמה או בפלאפון (avi) או תמונות סטילס (jpg). החומרים מוצגים לכם ברצף לפי הסדר שהכנסתם אותם מצד ימין של המסך (ראו תמונה למטה). אפשר לגרור את החומרים ולהחליף ביניהם אם בא לכם לשנות סדר.

2) כאן מוסיפים מוסיקה או אפקטים צליליים. כדאי לעמוד עם הסמן (הסמן מסומן בחץ שחור בתמונה שלמעלה) על המקום המדויק בסרט שבו אתם רוצים להכניס את המוזיקה, ללחוץ על החץ הקטן שבכפתור הכנסת המוזיקה, לבחור את האופציה השנייה שנפתחת עם הלחיצה, add music from the current point כלומר: לשלב את המוזיקה בדיוק מהנקודה הזו.

3)כאן מוסיפים כתוביות רצות, על התמונה או בסוף הסרט. יש שם שלושה ריבועים, נכון? הריבוע העליון מוסיף כותרות לפני הקטע שהסמן עומד עליו. הריבוע האמצעי מוסיף טקסט על הקטע שהסמן עומד עליו. הריבוע התחתון מוסיף כותרות סיום, כאלו קרדיטים שרצים כמו בסרטים האמיתיים של ג'ניפר.

שלב העריכה:

כשלוחצים על כפתור 4 נפתח סרגל שמאפשר לכם לערוך כל קטע וידאו לגופו. כשלוחצים על כפתור 5 נפתח סרגל שמאפשר לכם לערוך את המוסיקה.

נניח שלחצנו על כפתור 4 ונפתח סרגל עריכת הוידאו:

1)כאן שולטים בווליום של הוידאו.

2) כאן מגדירים לכל קטע את הפייד אין ופייד אאוט שלו. לא חייבים. זה בונוס.

3) זה כפתור נהדר שמאפשר עריכה מהירה מאד. הכפתור הזה מפצל את הסרט לשניים במקום שבו הסמן עומד. למה זה שימושי? כי אז מפצלים במהירות רק את החתיכה שצריך מהסרט, ואת כל שאר החתיכות שלא צריך מוחקים על ידי כך שעומדים עליהן עם הסמן ולוחצים דליט. מהירות חשובה כשהילדים מחכים לראות מה יצא.

4) אלו הכפתורים שעוזרים לעשות את העריכה שעשינו בסעיף הקודם, אבל באופן מסודר ורציני. מסמנים נקודת התחלה לקטע, נקודת סיום, וחותכים.

באותה צורה בדיוק עורכים גם את המוסיקה שהוספנו (לוחצים על כפתור 5 בסרגל הראשי, ואז נפתח סרגל זהה לסרגל עריכת הוידאו, שבו גם אפשר לשנות ווליום של מוסיקה, לחתוך ולערוך).

איך לשלב אפקטים מיוחדים?

יש אתרים מיוחדים שבהם יש אפקטים קוליים להורדה בחינם. למשל כאן. 

זה מדליק כי אפשר לשלב קולות (שבירת שמשה, קסילופון קסם, מחיאות כפיים) שמעצימים את החומר המצולם.

אם עובדים על עריכת-בזק של סרט יום הולדת למשל, כזה שצריך לערוך תוך כדי האירוע, כדאי להכין מראש את כל החומרים שאפשר. נגיד שיקופיות פתיחה וסיום. נגיד שירים רלוונטיים. נגיד אפקטים קוליים שיכולים לשמש אותנו במהלך הסרט.

עוד אפקטים אפשר לייצר לפי כל מיני רעיונות מדליקים ברשת, נניח זה:

funny pictures on lolsnaps

מה עוד?

חוץ מהכפתורים שציינתי יש עוד עשרות. אבל אלו הבסיסיים שמאפשרים עבודה על סרט בסיסי. את כל השאר אפשר לגלות אגב פלרטוט עם ממשק המשתמש של התוכנה הזו שהוא כל כך נחמד, שחבל שלא עשו ממנו וירוס חיובי.

בסוף העבודה שומרים את הסרט

וכך ממירים אותו מעותק עבודה לסרט בפורמט WMV שנגני המדיה יודעים לנגן. עושים את זה על ידי לחיצה על:

save movie

ואז:

recommended for this project

זהו!

נשתחווה, נודה לשחקנים, ונדע שאנחנו מוכנים לדוק-אביב עוד לפני האביב. יש.

נ.ב

הערת אגב: איכשהו אנחנו מחכים לשמחות כדי לשמח, אבל אפשר לחכות גם לעצבונות כדי לשמח. לעשות סרט למישהו שצריך כוחות, למישהו שלבו נשבר. טפו טפו טפו. מה כתבתי את זה? טפו. אויש. טפו. שנהיה בריאים שמחים פורחים ועורכים.

13 תגובות

מתויק תחת פעילויות עם ילדים, רעיונות לימי הולדת וחגיגות, שונות

13 תגובות ל-“איך להכין סרט ביתי ועוד כמה ממתקי רשת

 1. יופי של רעיונות. העזר כבר מזמן הפך לעורך הוידאו המשפחתי הקרוב למקום מגוריך, אבל אינספק שאפילו הוא יוכל למצוא כאן שלל רעיונות נוספים 😉

 2. יצחק

  לאורית גידלי הדיגיטלית
  תודה רבה.

 3. לא, אין, פשוט אין דברים כמוך…. עשית לי חשק להתחתן, לעשות בת מצווה ולחגוג יומולדת בעת ובעונה אחת רק כדי להכין איזו מתנה כזו.

 4. פינגבק: 7 רעיונות לפעילות במרחב המוגן | משפחה | סלונה

 5. אמאשלעברי

  מקסים. תודה.

 6. איזה יופי!

  תודה אורית

 7. ראייתי התערפלה… לא אמרת שאת שונאת הוראות?

 8. סיסי

  איך ניתן לערוך פתיח לסרט כמו בקולנוע?
  תודה מראש

 9. באייקונים למעלה משמאל אפשר להוסיף כיתוביות. או כאלו שלפני או כאלו שעל התמונה או כאלו שאחרי התמונה. בוחרים את הכתוביות שלפני. בהצלחה!

 10. פינגבק: פיית השיניים וסרט הפעולה בייצור ביתי |

 11. רעיונות למכביר וההסברים כל כך מפורטים. את משקיענית. הנתינה שלך כל כך גדולה- תבורכי. שמעתי את הריאיון שלך בשבוע הספר בתכנית של קובי מידן- וממש אהבתי את דברייך ואת ההסבר לשיר של נורית זרחי. רק תמשיכי באותו כיוון- אישה אופטימית וחכמה. אני מדי פעם מבקרת בבלוג שלך ותמיד נהנית, גם אם לא תמיד מגיבה.

 12. galit

  הי אורית, תודה רבה על הרעיונות!!! אשמח אם תוכלי לייעץ באיזו תוכנה יצרת את הדמות "נועה סופרוומן". זה דחוף לי מאד. האם אפשר להוסיף דיבור? תודה רבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s